Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (v nadaljevanju: MKGP) bo predvidoma decembra 2016 objavilo razpis v okviru ukrepa 19.3 – Priprava in izvajanje dejavnosti sodelovanja lokalne akcijske skupine (v nadaljevanju LAS). Ukrep je namenjen pripravi in izvajanju projektov sodelovanja med LAS. LAS Krasa in Brkinov se namerava v sodelovanju z drugimi LAS prijaviti na omenjeni razpis. Eden izmed potencialnih projektov sodelovanja je na temo biosfernih območij, kamor spada tudi del ozemlja LAS Krasa in Brkinov.
V ta namen je v sredo, 19. oktobra 2016, v Matavunu, v Promocijsko kongresnem centru Pr Nanetovh, potekal strokovni posvet »Biosferna območja v Sloveniji v luči nove strategije MAB 2015-2025«, ki ga je organiziral Park Škocjanske jame. Posveta sta se udeležila tudi administratorja LAS Krasa in Brkinov, saj spada del ozemlja LAS Krasa in Brkinov v eno od slovenskih biosfernih območij. V dopoldanskem delu srečanja so bila predstavljena vsa tri slovenska biosferna območja ter tri tuja območja. Iz Slovenije so se tako predstavili Biosferno območje Kras in porečje Reke, Biosferno območje Julijske Alpe ter Biosferno območje Kozjansko in Obsotelje. Iz Češke, kjer je 6 takih območij, je bilo predstavljeno Biosferno območje Dolna Morava, iz Avstrije pa Biosferni območji Wienerwald ter Nockberge. Predstavljeni so bili projekti in aktivnosti, ki se izvajajo na omenjenih območjih ter način, kako oni povezujejo človeka in biosfero. Predvsem gre za naravoslovne tabore in delavnice, učne poti, pešpoti, delavnice preučevanje živali (metulji, hrošči, netopirji…) ipd. Velik poudarek je na mladih. Za biosferna območja je značilno, da so dostopna in odprta za interakcijo z okolico, kar pomeni, da niso usmerjena zgolj na ohranjanje narave, ampak da lokalni prebivalci območja uporabljajo in varujejo vrednote območja in živijo z njimi.
V popoldanskem delu srečanja nam je gospa mag. Vanja Debevec na kratko predstavila še Strategijo MAB 2015-2025 in Limski akcijski načrt ter komunikacijsko orodje EuroMAB. Srečanje se je zaključilo s pregledom in diskusijo projektnih ciljev in dejavnosti potencialnega projekta sodelovanja LAS – MAB Slovenija. Kot je bilo že uvodoma napisano, se namerava s tem projektom kandidirati za dodatna sredstva LAS v okviru Ukrepa Priprava in izvajanje dejavnosti sodelovanja lokalne akcijske skupine, kjer je na voljo približno 4 milijone EUR, ki se jih bo črpalo iz sklada EKSRP.
Avtorica fotografije je Darja Kranjc, JZ Park Škocjanske jame.
Na sliki: Vodja Službe za raziskovanje in razvoj, mag. Vanja Debevec, ki je tudi imenovana za članico mednarodnega posvetovalnega odbora za biosferna območja (Advisory Committee for Biosphere Reserves) UNESCO programa MAB (Človek in biosfera).