S strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Ministrstva za okolje in prostor smo prejeli povabilo za sodelovanje v raziskavi in anketi, ki ju navajamo spodaj.
*******************************************************************************************************************
Raziskava: Odpadna hrana v gospodinjstvih
Na Ministrstvu za okolje in prostor so izdelali kuhinjski dnevnik odpadne hrane. Rezultati bodo pokazali, katere vrste hrane največkrat zavržemo in kakšni so najpogostejši vzroki za nastanek odpadne hrane v slovenskih gospodinjstvih.
Sodelujete tako, da sedem zaporednih dni izpolnjujete kuhinjski dnevnik odpadne hrane, ki ga najdete na povezavi: dnevniki.care4climate.si. Sodelujoči, ki bodo sedem dni izpolnjevali dnevnik, bodo prejeli tudi praktične nagrade.
Podatke, da je vsak prebivalec Slovenije v letu 2019 zavrgel povprečno 67 kg hrane, v letu 2020 pa že 68 kg, lahko skupaj spremenimo na bolje in na ta način prihranimo denar ter prispevamo k zmanjševanju toplogrednih plinov, ki povzročajo podnebne spremembe.
Raziskava traja do 20. junija 2022.
Morebitna vprašanja lahko naslovite na odpadnahrana.mop@gov.si
*******************************************************************************************************************
Anketa “Hrana ni odpadek”

Spoštovani,
vabimo vas, da izpolnite spletno anketo Odpadna hrana v Sloveniji: motivacija za zmanjševanje vzdolž prehranske verige, ki smo jo oblikovali v okviru projekta Hrana ni odpadek (ARRS št: V4-2011). Projekt se osredotoča na različne člene verige preskrbe s hrano (kot vir odpadne hrane) in na različne modele upravljanja (kot način ukrepanja, sledenja in povezovanja za preprečevanje in zmanjševanje presežkov hrane in odpadne hrane.).
Z anketo želimo pridobiti osnovne informacije o vzrokih za nastajanje, kakor tudi o izvajanju in načrtovanju dejavnosti s področja presežkov hrane in odpadne hrane v vaši organizaciji. Preveriti želimo obstoječe modele upravljanja s presežki hrane in odpadno hrano v Sloveniji in možnosti za sodelovanje različnih deležnikov, oblikovanje predlogov za ukrepanje ter načinov preprečevanja in zmanjševanja presežkov hrane in odpadne hrane.
V okviru projekta smo že pripravili analizo nastajanja vzrokov odpadne hrane v Sloveniji. Ugotovljene vzroke želimo z anketo preveriti v širšem krogu deležnikov, vključno s tistimi, ki se še aktivno ne ukvarjajo s presežki hrane in odpadne hrane.
Prosimo vas, da izpolnite anketo, saj bodo zbrane informacije izhodišče za dopolnitev tekočih in izvedbo nadaljnjih aktivnosti projekta*. Izpolnjevanje ankete traja približno 8 minute za posamezno označeno aktivnost v verigi preskrbe s hrano.
Povezava na anketo: Odpadna hrana v Sloveniji: motivacija za zmanjševanje vzdolž prehranske verige – 1KA | Spletne ankete (arnes.si)
Hvala za vaše sodelovanje in lep pozdrav,
Ekipa projekta Hrana ni Odpadek
* Podatke ankete bomo v obdelani obliki, iz katerih ne bo mogoče razbrati informacij o posameznih respondentih/ organizacijah uporabili v rezultatih projekta (poročila, publikacije, študentske naloge ipd.). Obdelane informacije izobraževalnih inštitucij bomo prav tako uporabili v magistrskem delu (Petra Schwarzbartl, Vzroki za nastanek in ukrepi za zmanjševanje odpadne hrane ter potrebe po doniranju hrane v izobraževalnih institucijah v Sloveniji, študijski program Dvopredmetni učitelj biologije in gospodinjstva, Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani).