V torek, 25. 10. 2022 smo za člane Skupščine LAS organizirali strokovno ekskurzijo z ogledom dobrih praks na območju delovanja LAS Istre.
Naša pot se je začela v Sežani in se preko Divače nadaljevala v Spodnjih Škofijah, kjer smo si obiskali Mediteranski vrt Purissima. Kmetijska zadruga Agraria Koper je zelo dober primer pridobivanja in koriščenja sredstev iz različnih ukrepov in programov. Predstavili so nam tako uspešne prakse kot tudi manj uspešne iz izkušenj s katerimi pa se vsi lahko veliko naučimo.


Po ogledu vrta in rastlinjakov smo se ustavili na Ribiškem pomolu v Kopru, kjer so nam predstavili dva uspešna projekta »FOLPO – FINI OKUSNI LOKALNI PROIZVODI« in »Kulinarična ponudba lastne ribe in ekološke hrane na katamaranu«. Oba projekta sta pripomogla k revitalizaciji (oživitvi) Ribiškega pomola in diverzifikaciji ribištva z gostinsko ponudbo. Predstavitvi je sledila pogostitev ribjih dobrot. Oba projekta sta poleg popestritve ponudbe prinesla tudi več novih delovnih mest.


V nadaljevanju smo se povzpeli do vasi Šmarje, kjer nam je predsednik LAS Istre, mag. Andrej Medved, predstavil delovanje LAS Istre ter postopno obnovo vasi z osrednjim trgom, ki je postalo pomembno stičišče domačinov in primer dobre prakse za ohranjanje živega in poseljenega podeželja. V prenovljenem degustacijskem prostoru na vaškem trgu je sledila pokušina domačih proizvodov.


Po slemenski cesti smo se iz Šmarij zapeljali do vasi Padna. Predsednik krajevne skupnosti, Denis Goja, ki je tudi sicer organiziral celoten program v imenu LAS Istre, nam je predstavil primer dobre prakse razvoja vasi kot turistične destinacije od vizije do izvedbe (animacija in motivacija vaščanov, obiski s potniških ladij, razvoj umetniške obrti – spominki). Ogledali smo si Galerijo Božidarja Jakca z neprecenljivo zbirko tega umetnika in spoznali Jakčevo družinsko povezavo z vasjo Padna, nastanitvene kapacitete v vasi, Cerkev Sv. Blaža. V prenovljenem Kulturnem domu Božidarja Jakca je sledila še tipična istrska pogostitev.

Naše območje LAS ima že nekaj za pokazati. Na strokovni ekskurziji in ogledu dobrih praks pa smo spoznali še nekaj priložnosti, ki bi jih lahko smiselno uporabili tudi na našem območju, kot na primer gojenje zelišč, predstavitev tipične lokalne kulinarike, razvoj vasi Šmarje in Padna, kar je tudi namen tovrstnih aktivnosti LAS.
Predstavnika obeh krajevnih skupnosti, Šmarje in Padna, sta večkrat izpostavila, da je razvoj kraja odvisen od ljudi v tem kraju, pri čemer so občinske službe, razvojne agencije in sredstva, namenjena razvoju podeželja, dobrodošla pomoč. Na podlagi lokalnega interesa je tako nujno povezovanje in sodelovanje vseh, torej »od spodaj navzgor«, kar pa je bistvo pristopa CLLD/LEADER.
