V petek, 17. marca 2023, se je zaposlena na LAS Krasa in Brkinov udeležila 18. rednega zbora članov Društva za razvoj slovenskega podeželja (DRSP) in posveta LAS. Zbor je potekal v Kulturnem domu in kongresnem centru KLS Ljubno v Občini Ljubno. Občina Ljubno se lahko pohvali s prejemom zlate plakete na evropskem natečaju ARGE za razvoj podeželja in obnovo vasi 2022.

Uvodnemu pozdravu gostiteljev, župana Občine Ljubno, je sledil osrednji del zbora s pregledom dela društva v letu 2022 ter potrditvijo programa dela za tekoče in prihodnje leto. Poleg vsebinskega poročila je bilo predstavljeno tudi finančno poročilo ter poročila različnih komisij in nadzornega odbora. Prvi del se je zaključil s krajšim druženjem ob kosilu, kjer je bila priložnost za izmenjavo mnenj in izkušenj. V veliki meri je razprava nanesla na pripravo novega programskega obdobja in pripravo novih Strategij lokalnega razvoja do konca leta 2027.
Srečanje se je nadaljevalo s Posvetom LAS, kjer so predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) predstavili izvajanje programa CLLD in podali nekaj napotkov za pripravo strategij lokalnega razvoja. Temu so sledila še vprašanja iz strani udeležencev Posveta in krajša razprava.
Posvet LAS se je zaključil z ogledom dobrih praks dveh projektov LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline: Interaktivnim Flosarskim muzejem ter prvo Pametno podeželsko učilnico v Sloveniji. Interaktivna flosarska (flosarstvo = splavarjenje) zbirka prikazuje interaktivne zgodbe, ki jih obiskovalec spozna ob »sprehodu po reki Savinji.« Prikazano je življenje na in ob reki, flora in favna, ki obdajata brežine ter razvoj kulture kraja. Kako adrenalinsko je lahko spuščanje po brzicah Savinje smo izkusili na simulirani vožnji flosa po Savinji.
V drugem delu muzeja je prikazana zbirka ljubenskih cvetnonedeljskih potic – butar, katerih izdelovanje je vpisano v register nesnovne dediščine Slovenije.

Na Osnovni šoli Ljubno ob Savinji so uredili prvo pametno podeželsko učilnico namenjeno osnovnošolkam in osnovnošolcem, da bi na inovativen in interaktiven način pridobili nova uporabna znanja s področja turizma, varstva okolja, ohranjanja narave, samooskrbnosti, zelene tehnologije in zelene mobilnosti. Ne gre za tipično učilnico z mizami in klopmi, kjer učitelj razlaga pred tablo, ampak za sklop petih modularnih poligonov, ki spodbujajo timsko, raziskovalno in interaktivno delo. Tudi sami smo lahko izkusili delček te pametne učilnice.
Udeležba na posvetih LAS je vsekakor koristna in dobrodošla, saj se vedno porodijo nove ideje in zamisli, ki bi jih lahko prenesli tudi na svoje območje.
