S strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) smo prejeli Odločbo o doseganju pogojev za izplačilo 2. faze Pripravljalne podpore. Navedeno sicer še ne pomeni, da je pripravljena Strategija potrjena, pomeni pa, da je prestala tehnični pregled.
Tekom jesenskih mesecev bomo vsebino zagotovo še vsebinsko usklajevali z MKGP, ob tej priložnosti pa bi želeli izpostaviti, da je obsežna začetna analiza, ki je osnova za pripravo dobre in s potrebami povezane strategije, pokazala naslednje najpomembnejše poudarke:
– Razlike med urbanimi središči in podeželskim okoljem Krasa in Brkinov so vedno večje.
– Število brezposelnih je upadlo na rekordno nizko raven, delavcev primanjkuje, posledično se povečuje število tujih priseljencev.
– Modeli “pametnih vasi” so v Sloveniji še premalo poznani, vendar pa so mnoga vaška naselja Krasa in Brkinov, kjer domačini med seboj dobro sodelujejo, primerna za tovrstni razvoj.
– Slabitev javnega prevoza je značilna za vsa odmaknjena podeželska območja.
– Poleg ekološkega kmetijstva se v okolju zaščitene naravne in kulturne dediščine najboljše obnesejo podjetniške dejavnosti, povezane s trajnostnim turizmom.
– Celotna destinacija dobiva prepoznavnost med gosti, ki si želijo mirna, zdrava, avtentična, naravna okolja, kjer se lahko počutijo varne in v pristnem stiku z domačini.
– Število delovnih mest na kmetijah sicer upada, vedno bolj pa se krepijo dopolnilne dejavnosti, ki so pomemben del turistične ponudbe.
– Velik premik v razumevanju vrednosti naravne in kulturne dediščine prinaša ustanovitev ter skupno upravljanje čezmejnega Geoparka Kras Carso.
– Eden od večjih izzivov območja je zaraščanje kulturne krajine. Požar v juliju 2022 je razgalil ranljivost kraških gozdov.
– Vedno več je pobud za obnovo tradicionalnih vodnih virov in vzpostavljanje novih.
– Občine potrebujejo enotno vizijo prihodnjega razvoja, ki se bo soočal z nepredvidljivimi podnebnimi spremembami.
V analizi so bila prepoznana štiri tematska področja, ki bodo tudi podlaga za dodeljevanje sredstev v naslednji finančni perspektivi:
- Krepitev vaških skupnosti.
- Varovanje naravne in kulturne dediščine ter prepoznavanje njunega razvojnega potenciala.
- Trajnostni in odgovorni turizem.
- Enakopravna socialna vključenost in medgeneracijsko sodelovanje.
Takoj ko bo strategija potrjena, bomo objavili njeno zadnjo različico in vas povabili k pripravi projektov. Razpisi za pridobitev sofinanciranja iz sredstev LAS se bodo začeli predvidoma v prvi polovici 2024.